• Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε. Μ. Ε.) διοργανώνει τον 75o  Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π. Μ. Δ.), «Ο ΘΑΛΗΣ», στα Μαθηματικά, το Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014 και ώρα 9.00 π.μ. Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές των Β ? και Γ ? τάξεων των Γυμνασίων, όλων των τάξεων των Γενικών Λυκείων και των Επαγγελματικών Λυκείων. Οι δηλώσεις συμμετοχής των ενδιαφερομένων θα υποβληθούν στο σχολείο που φοιτούν, μέχρι και την 24η Οκτωβρίου 2014, και θα διαβιβασθούν άμεσα στις Διευθύνσεις όπου ανήκουν
  • Η Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Φωκίδας σε συνεργασία με τη Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Φωκίδας, το Κ.Π.Ε. Άμφισσας και τις Δ/νσεις Β?/θμιας Εκπαίδευσης των νομών Αχαΐας, Κορινθίας, Βοιωτίας, Αιτωλοακαρνανίας και Δυτικής Αττικής, μέσω των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, με την οργανωτική και τεχνική υποστήριξη του Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) και του Εργαστηριακού Κέντρου (Ε.Κ.) Άμφισσας διοργανώνουν διοργανώνει τον 1ο Μαθητικό Διαγωνισμό Φωτογραφίας με θέμα: «Κορινθιακός: Ομορφιές και Περιβαλλοντικά προβλήματα». Διάρκεια: Από 15 Απριλίου 2013 έως 31 Δεκεμβρίου 2014
  • Η 26η Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών από το Συμβούλιο της Ευρώπης. Είναι μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών και εντάσσεται στην ευρύτερη προσπάθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Συμβουλίου της Ευρώπης για την προώθηση της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη. Στη σελίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης «Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών» ( ttp://edl.ecml.at ) μπορείτε να ενημερωθείτε μεταξύ άλλων και στην ελληνική γλώσσα αναλυτικά για την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών, για το πώς μπορείτε να συμμετάσχετε στον εορτασμό της, για τις δραστηριότητες που έχουν πραγματοποιηθεί στο παρελθόν καθώς και να πάρετε ιδέες για τη διοργάνωση μιας δικής σας δραστηριότητας.
  • Ευρωπαϊκός Διαγωνισμό «Μανιφέστο των Νέων» που βρίσκεται σε εξέλιξη. Εάν οι μαθητές σας έχουν δημιουργήσει μια αφίσα, μία ταινία, ένα ποίημα ή άλλες πρωτότυπες δημιουργίες στα μαθήματα σας αυτό το έτος, τότε είναι μια μεγάλη ευκαιρία για να τα παρουσιάσετε! Σκεφτείτε τι κάνατε, προετοιμαστείτε, ενημερώστε τους μαθητές και τους γονείς τους τη νέα σχολική χρονιά και θυμηθείτε ότι οι συμμετοχές πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά πριν από τις 15 Σεπτεμβρίου. Οι νέοι που θα συνεισφέρουν το καλύτερο περιεχόμενο θα μεταβούν στις Βρυξέλλες τον Νοέμβριο του 2014 με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους! Διαβάστε περισσότερα στο http://internet-safety.sch.gr/index.php/articles/teach/item/298-ym
  • Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας τη «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθετεί (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. ΗΤο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας τη «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθετεί (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού θα συνδέεται κάθε σχολική χρονιά με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού/συμπεριφορικού πεδίου που όμως θα υλοποιείται βιωματικά μέσα από το Σχολικό Αθλητισμό. Ο θεματικός άξονας του Σχολικού Έτους 2014-2015 είναι «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι». θα συνδέεται κάθε σχολική χρονιά με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού/συμπεριφορικού πεδίου που όμως θα υλοποιείται βιωματικά μέσα από το Σχολικό Αθλητισμό. Ο θεματικός άξονας του Σχολικού Έτους 2014-2015 είναι «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι»
  • Έχουμε τη χαρά να σας καλωσορίσουμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πάμε Σινεμά;» που διανύει  για 8η χρονιά  την επιτυχημένη του δράση, σε συνεργασία την εκπαιδευτική κοινότητα, στην πρωτοβάθμια και την δευτεροβάθμια εκπαίδευση.(Σχετικά:  Εγκύκλιος Υπουργείου Παιδείας 132102/Γ7 20-8-2014). Oι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το πρόγραμμα «Πάμε Σινεμά;» και να δηλώσουν συμμετοχή. Η σχετική εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας για την τρέχουσα σχολική χρονιά 2014-15 προτρέπει όλα τα σχολεία να συμμετέχουν, έχοντας γνώση της βαθύτατης απήχησης που έτυχε το «Πάμε Σινεμά;» πανελλαδικά.  Μέχρι σήμερα παρακολούθησαν το πρόγραμμα πάνω από 3200 σχολεία από όλη την Ελλάδα και γυρίστηκαν περισσότερες από 600 ταινίες. Σας ευχαριστούμε για τη μέχρι τώρα θερμή ανταπόκρισή σας και σας προτρέπουμε να επισκεφθείτε το site μας:www.pamecinema.net και τη σελίδα μας στο facebook: www.facebook.com/PAMECINEMA2012 , όπου θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες.

Πληροφορίες στο γραφείο της Διεύθυνσης

Comments are closed.